24 Haziran 2013 Pazartesi

TRS 22XX Radarı


Not 1 :  Bu radarın hava savunma ağına dahil edilmesiyle ilgili bilgi için bir zamanların güzide firması olan Aydın Yazılım ve Elektronik Sanayi (AYESAŞ) başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Not 2 : Bu radar Finlandiya'da da kullanılıyor ve oradaki ismi Teresa 22XX.

Not 3 : Burada da radarın bazı teknik özellikleri var.

TRS 22XX

Bu radarla ilgili bulabildiğim bilgiler aşağıda.Resimleri buradan aldım. Sanırım radarı artık ilk üreticisi olan Thomson yerineThalesRaytheonSystems (TRS) güncelliyor.Türkiye'de depo bakımını Havelsan Teknoloji Radar (HTR) yapıyor. HTR bu radarların üreticisi değil. Aşağıdaki resimi HTR'nin sayfasından aldım.

Bu radar sanıldığının aksine mobil değildir ancak taşınabilir bir sistemdir. Taşınmak istenirse, kamyona yüklenir ve başka bir mevziye tekrar kurulur. Tüm işlemin ne kadar sürdüğü konusunda bilgi bulamadım. Resimlerde radarın taşınabilir olduğu görülüyor.  Ayrıca radarın "shelter"'ını taşıyan bölüm de kamyona yüklenmiş olarak görülebilir. Bir başka resmi ise buradan aldım. Sanırım taşınabilir olduğu için anteni koruyacak bir radoma ihtiyaç görülmemiş.


Bir başka resim ise http://www.turkmilitary.com/resim5488.search.htm adrsinden geldi.

Havelsan Teknoloji Radar

Aşağıdaki bilgiyi buradan aldım.

HAVELSAN TEKNOLOJİ RADAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (HTR)
Havelsan Teknoloji Radar Sanayi ve Ticaret AŞ (HTR) 1990 yılında TRS 22XX uzun menzilli mobil hava arama radarlarının Türkiye'de üretimini yapmak amacıyla Türk-Fransız ortak girişimi olarak kurulmuş olup Thales hisselerinin Şubat 2001 tarihinde HAVELSAN AŞ'ne devri ile milli bir kuruluş haline gelmiştir. HTR bir HAVELSAN ve TSKGV (Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı) şirketidir.

TRS ve Teknik Özellikleri
Bu radar ile ilgili bazı bilgiler ise buradan aldım.

TRS 22XX
Frequency: 2 to 4 GHz Description: Mobile, air transportable,long-range 3D air defence radar with antenna that rotates for azimuth coverage but uses phased array electronic scanning for altitude coverage. Features sophisiticated jamming avoidance techniques such as pulse-to-pulse or burst-to-burst frequency agility, and ECCM strategies such as strobe extraction and least-jammed frequency selection. Range: 470 km Altitude
coverage: 100,000 ft Thales Air Defence, France

Mesaj Seti
Bu radar iz değil, sadece plot gönderebildiği için aşağıda plot olarak nitelenebilecek mesajlar mevcut. Benim anladığım kadarıyla TRS radarı Taktik Balistik Füze (TBM)'i tespit edemez.

PSRPlot
PsrSsrPlot
SsrPlotStrobe


TRS ve Tespit KabiliyetiYeni radarlar artık plot korelasyonu kendileri yapıp iz bilgisi gönderiyorlar. Dolayısıyla TRS radarının kullanırken plot-to-track korelasyonu, radarın dışındaki yazılımın yeteneğine bağlı.

Örneğin iki farklı yazılım kötü hava koşullarında farklı algoritmalar kullandıkları için, teorik olarak aynı izi üretmeyebilirler.

TRS radarı tarafından gönderilen plot bilgisi 3 çeşit olabilir.

PSR Plot : Primary Serveillance Radar (Ana Arama Radarı) kelimelerinin baş harfinden oluşan bu plot çeşidinde ana arama radarının tespit ettiği hava aracına ait bilgiler bulunur. Bu bilgiler arasında plot'a ait konum bilgileri olan  Range (Mesafe) , Azimuth (Açı), Height (Yükseklik) değerlerini bulunur.

Gönderilen bilgiye herhangi bir coğrafi projeksiyon uygulamıyor. Radarın menzili çok fazla olmadığı için projeksiyon uygulamaması kabul edebilir.

SSR Plot : Secondary Serveillance Radar (İkinci Arama Radarı) kelimelerinin baş harfinden oluşan bu plot çeşidinde ikinci arama radarının tespit ettiği hava aracı üzerindeki transponderların gönderdiği bilgiler bilgileri bulunur. Bu plot çeşidinde de İkinci Arama Radarının tesbit ettiği Range (Mesafe) , Azimuth (Açı) bilgileri mevcuttur. Height (Yükseklik) ise hava aracının gönderdiği Mode 3/C değeridir. Ek olarak Mode 1, Mode 2 ve Mode 3 değerleri de bulunabilir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için IFF Mode 5 başlıklı yazıya bakılabilir. TRS radarının şu anki en önemli eksikliği Mode S ve Mode 5 bilgilerini sorgulayamamasıdır. Bu konu ile ilgili bir çalışma yapıldığını tahmin ediyorum.

PSR/SSR Plot : Bazen "combined plot" olarak ta nitelenen bu bu plot çeşidinde, yukarıdaki iki plot çeşidine ait bilgiler tek bir seferde gönderilir.


Milli Radarlar
Buradaki bilgiye göre bu radardan ülkemizde 14 tane var ve 2001 senesinden itibaren hizmetteler.

Buradan aldığım bilgiye göre Datça ve Kıbrıs'ta bu radarlardan iki tane var. Yunanlılar bu bilgiyi biliyorsa ve internete koymuşlarsa demekki bir gizliliği kalmamış zaten.


Ground Master 400 
TRS 22XX radarına çok benzeyen ancak daha yeni bir model olan Ground Master 400 radarını buradan görebilirsiniz.


Bu radar ThalesRaytheonSystems (TRS) tarafından üretiliyor. Finlandiya'nın 12 tane sistem almasıyla ilgili haber burada.
Radarın kaplamasını gösteren şekil aşağıda. TRS 22XX ile şekil olarak büyük benzerlik gösteriyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder